Fot: Elina Sirparanta
Sauna

Akcesoria do sauny

Saunamittari (termometr do sauny)

Jest on niezbędny, powinien się znaleźć w każdej saunie obowiązkowo. Polecam gorąco w zaopatrzenie się we własny, szczególnie kiedy korzysta się z publicznej sauny. Czasami się zdarza, że ktoś go po prostu ukradnie z sauny. Stać się tak może jeżeli sauna jest przydomowa publiczna dostępna dla wszystkich mieszkańców. Ciężko przesiadywać w saunie bez świadomości ile jest stopni w danym momencie.

Vasta tai vihta (witka z gałązek z listkami)

Oczywiście nic nią w saunie nie będziemy zamiatali, a jedynie biczowali siebie samych. Z tego, co wiem, Rosjanie też używają witek w baniach i publicznych łaźniach, natomiast najpopularniejsze w Finlandii są witki wykonane z gałązek brzozy. W saunie możemy zastosować różne witki, do masażu z kilku rodzajów drzew. Widziałem kiedyś w sklepach inne witki niż brzozowe bodajże z lipy, tak więc można użyć innych. Witkę możemy wykonać sami lub kupić w sklepie, sklepy oferują gotowe wysuszone witki, które przed użyciem należy namoczyć w zimnej wodzie. Cena około 7,00 €

Jak używać witki w Fińskiej saunie i kiedy?

Przeznaczenie użytku to przede wszystkim masaż i relaks naszego ciała, oprócz wspomnianego masażu dla naszego ciała pomoże to także naszej skórze chłonąć ciepło jeszcze bardziej, aby pory mogły otworzyć się szerzej. Liście uwolnią natomiast intensywny i bardzo przyjemny aromat, (zawierający witaminy, olejki eteryczne) który, będzie nam towarzyszył podczas posiedzenia w saunie. Pomaga też w rozszerzaniu naczyń krwionośnych pod skórą, wentylacji płuc, łagodzić bóle mięśni i stawów.

Używać możemy przez cały rok, najbardziej popularny okres użytku to lato ze względu na dostępność zakwitniętych drzew, ale także dlatego, że jest to nieodłączny element świętowania lata przez Finów. Na początku, kiedy przyjdziemy do sauny, powinniśmy naszą miotełkę włożyć do wiaderka z zimną wodą na kilka/kilkadziesiąt minut (od 10 do 25). Kiedy nasza witka będzie gotowa, wystarczy polać kamienie wodą, w której wcześniej się moczyła, a my zaczynamy się nią chłostać. Nie należy kłaść jej na rozgrzane kamienie pieca sauny ani nie zostawiać na ławce w saunie. Niektóre osoby mogą być uczulone, na pyłki pewnych drzew, tak więc przed użyciem zapytajcie osobę/osoby towarzyszącą czy nie jest uczulona.

Saunahattu (kapelusz/czapka do sauny)

Oprócz tego, że dostaniemy +10 do atrakcyjności czapka posiada kilka ciekawych zastosowań i właściwości. Fińska czapka do sauny wykonana jest w 100% z wełny i wywodzi się z dawnych ludowych Fińskich czasów. Chroni włosy przed wysoką temperaturą i zapobiega bólom głowy, a także sprawdza się podczas kąpieli w jeziorze. Kiedy spróbujecie czapki w saunie, gwarantuje wam niezapomniane wrażenia z użytkowania. Tradycyjną Fińską czapkę możemy nabyć za około 30,00 €.

Jak używać czapki w saunie i kiedy?

Nadaje się do używania w każdej saunie o każdej porze roku. Czapkę zakładamy przed wejściem do sauny na suche włosy. Chroni ona nas przed parą, zatrzymuje temperaturę, poprawia komfort podczas kąpieli w zimnym jeziorze podczas schładzania się. Farbowane włosy zachowają dzięki niej swój kolor na dłużej.

Skutecznie zapobiega złemu samopoczuciu i bólom głowy po saunie. Głównie przeznaczona jest dla dzieci i osób starszych oraz osób zażywających kąpieli w jeziorach podczas sauny. Czapkę możemy namoczyć też w zimnej wodzie. Polecam namaczać czapkę, dopiero będąc w saunie. Inaczej czapka zrobi się szybko gorąca. Można też włożyć śnieg do środka i założyć na głowę, a następnie wrócić oczywiście do sauny. Jest bardzo łatwa do wyczyszczenia, wystarczy przemyć ją mydłem w letniej wodzie.

Terva (Dziegieć, aromat) 

Smolisty aromat do sauny o zapachu dymu przypominający starą tradycyjną dymną saunę. Ten jest najpopularniejszy, ale na Fińskim rynku znajdziemy wiele więcej różnych aromatów. Często spotykane aromaty w sklepach to: liście brzozy, eukaliptus, miodowo-ziołowe, miętowe i wiele innych.

Dziegieć to naturalna substancja o szerokich właściwościach antyseptycznych wytwarzana z kory brzozowej lub drewna sosnowego.

Jak używać aromatów w saunie i kiedy?

Ogólnie nie ma żadnych ograniczeń ani wytycznych kiedy. Kiedy chcemy. Jednak czasem zdarzy się, że ktoś nie przepada za aromatami lub ma uczulenie. Aromat jest rozcieńczany przez wlanie 2-3 korków/ duża butelka skapnięciu 3-4 kropli z małej buteleczki aromatu z 5 litrami letniej wody. Po odparowaniu z kamieni zapach rozprzestrzenia się w saunie. Działa niesamowicie kojąco, mi osobiście poprawia samopoczucie.

Podczas pierwszego stosowania, można odnieść wrażenie, że się dusimy lub będzie nas cofało, po chwili powinno nam przejść. Przed użyciem proponowałbym zrobić mały test czy wszystkim by pasował aromat. Jednak nie każdej osobie sprzyjają aromaty i w tym wypadku też należy zapytać osobę/osoby towarzyszące czy zastosowanie nie będzie im przeszkadzało lub nie są uczuleni.

Mały bonus. Zapach do sauny możemy zrobić też sami w domu. Najłatwiejszy do zrobienia jest, zapach świąteczny Joulutuoksu. Drugi zapach można zrobić z kory brzozy. Trzeba się udać do lasu i znać recepturę jak to zrobić.

WAŻNE:

I teraz najważniejsze informacje o zapachach/aromatach. Nie na wszystkich opakowaniach są wymienione wszystkie składniki (na starych partiach). Na nowych powinno być już więcej informacji. Oprócz tego, że opakowanie informuje nas, o podstawowym składzie, że organiczne itp. Znajdziemy tam też informacje o niebezpieczeństwie z nim związanym. Aromaty są zazwyczaj w formie koncentratu. Są bardzo trujące nierozrobione, mogą podrażnić skórę, po połknięciu mogą spowodować problemy z oddychaniem, a nawet prowadzić do śmierci. Stosować je we właściwy sposób a wszystko powinno być w porządku.

Suolamalja (misa nawilżacz do sauny)

Ten nawilżacz jest zaprojektowany w celu poprawy jakości powietrza w saunie. Jest wykonany z fińskiego steatytu, stosuje się w nim najczęściej sól pochodzącą z obszarów górskich Himalajów i nie tylko stamtąd. Nawilżacz znajdzie też zastosowanie przy aromatach, możemy je tam wlać, zamiast wkładać bryłki soli. Nawilżacz jest stosowany w gospodarstwach domowych, nie widziałem go jeszcze w innej saunie niż domowa.

Należy go zamontować nad kamieniami leżącymi w piecu około 20/50 cm nad tak, aby móc go oblewać później wodą. Jeżeli umieścimy sól, to można ją również polewać wodą. Jeżeli jest płyn, to polewamy tylko bok. Sól lub aromat należy w nim umieścić przed nagrzaniem sauny.

Strumień ciepła wytworzonego z pary wodnej podczas kąpieli w saunie rozprzestrzeni aromat z cząsteczek soli w saunie. Sól do kąpieli działa także jako oczyszczacz powietrza jonizując saunę. Cząstki soli mają pozytywny wpływ na alergików oraz astmatyków.

Ceber (drewniany lub miedziany)

Ceber ułatwia dozowanie wody w saunie, ponieważ nie jest tak wysoki, jak wiaderko i łatwo nabiera się z niego wodę. Plastikowy wkład pomoże drzewu, z którego jest wykonany zachować swoją świetność przez wiele lat. Kiedy jest w saunie, może wtedy lać jak z cebra. Na rynku spotkamy Cebry wykonane z drewna, plastiku, miedzi i stali nierdzewnej i różnej kolorystyce.

Chochle

Nie ma w nich nic specjalnego poza wykończeniem i materiałami, z jakich zostały wykonane. Czasami jednak rozmiar potrafi zaskoczyć, ja dostałem w prezencie taką wielką właśnie tylko, że 3 L. Osobiście lubię gorącą saunę, polewam raz i mam spokój na kilka minut.

Naturalne Fińskie mydła

Po intensywnej saunie naszej skórze należałby się odpoczynek, najlepszym wyborem będą wtedy Fińskie naturalne mydła. Oczyszczają one skórę, wysuszają trądzik, utwardzają podrażnienia skóry, odmładzają skórę i ujędrniają. Posiadają, właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Delikatnie pieniące się mydła na bazie olejów roślinnych są odpowiednie dla każdego. Jednak niektóre mydła mają wady w postaci pozostającego intensywnego zapachu po umyciu się oraz plam na skórze. Tak czy siak, skórze należy dać odpocząć. Zakupimy je w każdej drogerii czy markecie z większym działem kosmetyków. Cena kostki to około 3,00 €.

Saunasieni (gąbka do masażu)

Obowiązkowo zabrać do sauny ze sobą, po saunie pomoże nam, dokładnie zebrać złuszczony naskórek, a także zapewni nam masaż. Po użyciu nasza skóra będzie gładka i gotowa do użycia np. kremu. Działają relaksująco na zmęczoną skórę, po takim masażu będziecie bardzo wypoczęci, a samopoczucie będzie bardzo dobre.

Wyróżnione zdjęcie: Elina Sirparanta