Inne

Aplikacje, które warto mieć na swoim telefonie będąc w Finlandii.

Dzisiaj chciałbym polecić Wam kilka aplikacji na telefony, które warto mieć zainstalowane, będąc w Finlandii. Znacznie ułatwią one nasze codzienne życie lub wizytę. Aplikacje wybrałem bazując na ich przydatności, a nie popularności. Według mnie te aplikacje to minimum do oszczędzenia naszego czasu i ułatwienia sobie życia.

Jedynym minusem, jaki wiąże się z tymi wszystkimi aplikacjami, to czas na ich konfigurację. Niektóre będą wymagały od nas weryfikacji naszej tożsamości, numeru telefonu a inne zmiany języka. A więc zaczynajmy.

Aplikacje, które musisz mieć

112 Suomi

Aplikacja umożliwiająca kontakt z numerem alarmowym. Automatycznie wysyłająca naszą pozycję GPS do dyspozytora numeru alarmowego podczas połączenia. Aplikacja zawiera także inne numery alarmowe udostępnione przez władze. Wymagane udostępnianie lokacji oraz podanie numeru telefonu.

Pobierz na Androida

Pobierz na iOS

OmaPosti

Aplikacja wydana przez pocztę fińską. Dzięki niej możemy śledzić nasze przesyłki, zobaczyć powiadomienia o listach. Zakupić kartki przez internet, opłacić rachunki. Wymagane jest założenie konta i zweryfikowanie naszej tożsamości.

Pobierz na Androida

Pobierz na iOS

Google Translate

Może i tłumacz Google robi miszmasz z niektórych zdań, ale ogólnie jest całkiem spoko. Aktualnie można tego używać jak słownika Polsko – Fińskiego. Wpisujecie słowo, trochę gestykulacji i na pewno się dogadacie wszędzie. :P. A tak na poważnie, to tłumacz od Google na przestrzeni lat ewoluował niesamowicie i zmienił się bardzo. Idealnie nie jest, ale jest okei.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Wallet lub Google Pay

Nie pamiętam od jak dawna, ale od bardzo dawna można płacić w Finlandii za pomocą telefonu. Ja używam aplikacji Wallet na moim jabłkowym telefonie. Do aplikacji oprócz dodania karty płatniczej można dodać także karty lojalnościowe, karty podarunkowe, bilety lotnicze. Niestety Wallet i Google Pay nie jest wspierane przez niektóre Fińskie banki.

Lista obsługiwanych banków, usług bankowości, kart podarunkowych lub zniżkowych przez Wallet:

 • Aktia
 • American Express
 • Danske Bank
 • Edenred (Ticket Restaurant -kortit)
 • Komplett Bank
 • Monese
 • N26
 • Nordea
 • Revolut
 • ST1

Lista obsługiwanych banków, usług bankowości, kart podarunkowych lub zniżkowych przez Google Pay:

 • Edenred Suomi ((Ticket Restaurant -kortit)
 • Nordea
 • Revolut
 • Danske Bank
 • Komplett Bank AS

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Bankowość mobilna

Prawie każda aplikacja bankowa dostępna w Finlandii, ma możliwość płatności zbliżeniowej. Najpopularniejsze banki mają swoje aplikacje dostępne na Androida oraz iOS. Należy pamiętać jednak, że do przelewów pieniędzy niektóre banki wymagają swojej, osobnej aplikacji.

I tak oto np. Aktia Wallet pozwala wykonywać nam płatności zbliżeniowe. Przeglądać listę dokonanych zakupów, sprawdzić saldo konta, zaciągnąć kredyt, zamówić nową kartę. Niestety nie pozwala wysłać pieniędzy. Należy wtedy pobrać osobną aplikację banku Aktia – Mobiilipankki. I tak może też być w przypadku innych banków.

Każda aplikacja bankowa będzie od nas wymagała weryfikacji personalnej.

Lista aplikacji bankowych Android

Lista aplikacji bankowych iOS

Gmail

Prosty manager poczty od Google dostępny na Androida i iOS. Podpinamy wszystkie nasze adresy e-mail i cieszymy się kontaktem ze wszystkimi. Oprócz adresów e-mail poczty Gmail wspierane są także.

 • iCloud
 • Outlook
 • Hotmail
 • Live
 • Office365
 • Yahoo,
 • Inne (IMAP)

Warto się zaopatrzyć w tę aplikację.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

VR Matkalla

Aplikacja umożliwiająca kupno biletów dla ruchu podmiejskiego i dalekobieżnego. Sprawdzimy w niej rozkład połączeń, bilety kolejowe oraz pokwitowania przechowywane wygodnie w aplikacji. Bardzo przydatna, kiedy sporo podróżujemy po Finlandii.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Google Maps

Oprócz tego, że wskaże nam drogę można dowiedzieć się też wielu innych rzeczy. Gdzie zjeść tanio, gdzie skoczyć na drinka ze znajomymi, co warto zobaczyć po drodze. Polecam bardzo, zawsze można przeczytać też opinie innych ludzi o danym miejscu.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Pogoda

Jedna z ważniejszych aplikacji do używania w Finlandii, kiedy pogoda może zmienić się jak w kalejdoskopie. Rano świeci słońce a za godzinę sypie już śnieg, witajcie w Finlandii.

Pobierz na Androida

Pobierz na iOS

ResQ

Aplikacja umożliwiająca kupno jedzenia za pół ceny z różnych restauracji czy punktów gastronomicznych. Ogólnie rzecz biorąc znajdziemy w niej mapę z różnymi restauracjami, sprzedające jedzenie. Które normalnie miałoby zostać wyrzucone zamiast tego zostaje odsprzedane w przystępnej cenie. Aplikacja powstała z myślą, aby zapobiec marnotrawieniu jedzenia. Najlepsza dostępność ofert wiadomo w miastach, gorzej może być na wsiach.

Strona ResQ – po wpisaniu numeru telefonu otrzymacie link do pobrania aplikacji na dany system. Przykładowo w apce możecie sprawdzić sobie Warszawę i jak to wygląda.

Aplikacje mniej potrzebne, ale też przydatne

Tori.fi

Apka z ogłoszeniami, sprzedam, kupię, zamienię taki odpowiednik OLX. Należy jednak zawsze ugadywać się z kupującym co do kwestii transakcji. Zdarzają się przekręty ze strony imigrantów. Polecam sprzedaż rzeczy po uprzednim przelaniu pieniędzy za towar lub wysyłka za pobraniem.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

WhatsApp

Tej aplikacji do komunikacji używają czasem nawet różne instytucje. Restauracje, szkoły (głównie nauczyciele do grupowych komunikacji). Zdarzy się też, że personel większej restauracji posiada swoją grupę do komunikacji z szefem. Warto mieć.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

myTuner Radio

Fiński Rock and Roll, kiedy tylko chcecie i gdzie chcecie. Internetowe radio z podcastami do wyboru wiele stacji radiowych z Finlandii. Doskonały wybór dla osób lubiących Fińskiego rocka oraz uczących się języka fińskiego.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Zdjęcia Google

Dobra rolka aparatu, albumy, kopie zapasowe naszych zdjęć. Łatwo i szybko można przeglądać nasze cenne zdjęcia z Finlandii. Ogólnie bardzo polecam mieć tę aplikację.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Spotify

Najnowsze Fińskie hity zawsze pod ręką. Znajdziemy tam wschodzące gwiazdy Fińskiej muzyki, jak i znanych i lubianych innych Fińskich artystów. Nowe utwory każdego tygodnia, nowe playlisty.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

K-Ruoka

Chcesz spróbować Fińskich specjałów, brak pomysłu na obiad ta aplikacja została właśnie do tego stworzona. Codziennie różne polecane przepisy, zniżki (z K-Kortti), lista zakupów, wszystko ładnie przedstawione.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Uber

Apka przyda się najbardziej w dużych miastach zaoszczędzimy sporo, pieniędzy i czasu. W mniejszych miastach bardziej opłaci się nam skorzystać z komunikacji miejskiej za około 3,20 €.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Pizza-online.fi

Dostawa pizzy oraz innego jedzenia na wynos. Wystarczy wybrać sobie restaurację, zamówić i poczekać od 20 minut do 25 minut w średnim mieście. Zazwyczaj wygląda to tak, że jedzenie przyjeżdża po ponad 30 minutach. W Helsinkach ponoć można dostać jedzenie znacznie szybciej lub w umówionym czasie.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Happy Hour

Aplikacja, która informuje o aktualnych i ograniczonych w czasie, najbardziej przystępnych ofertach okolicznych barów. Taniej na drinka czy piwo już się nie da wyskoczyć. Całkiem spoko apka, kiedy nie znamy okolicy, i nie wiemy dokąd się udać na wyskokowe napoje.

Pobierz na Android

w App Store wpiszcie Happy Hour

OnniBus.com

Tanie podróżowanie po Finlandii, kupno biletów, rezerwacje miejsc przez aplikacje, rozkład jazdy busów. Używam czasami jak wracam z Helsinek.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

Canit

Skup puszek i butelek od innych osób za określoną cenę. Apka używana głównie przez osoby leniwe, którym się nie chce iść sprzedać w automacie pustych puszek i butelek. Jedni tracą drudzy się bogacą. Na dłuższą metę pod warunkiem, że mielibyśmy darmowy transport można by coś zarobić parę groszy na tym.

Pobierz na Android

Pobierz na iOS

A Wy jakie aplikacje polecacie, aby mieć na swoim telefonie?