Poradnik

Jak dojechać do Finlandii?

Szybko czy wolno?

Planujesz wyjazd do Finlandii? Jak się tam dostać? Oto kilka informacji, które warto wiedzieć, aby nasza podróż do Finlandii była udana. Poniższy mini poradnik, powinien Ci w tym pomóc.

Dzięki temu, że jesteśmy mieszkańcami Unii Europejskiej nie potrzebujemy wizy, żeby przebywać na terenie Finlandii. Do wjazdu i pobytu na terytorium Finlandii jest potrzebny nam paszport bądź dowód osobisty, polecam posługiwać się paszportem. Jeżeli nasza wizyta będzie trwała mniej niż trzy miesiące nie mamy obowiązku rejestrowania się w spisie ludności.

Samochodem do Finlandii

Dobra opcja dająca nam wiele swobody, zaplanowanie podróży tak jak chcemy. Jednakże należy się do niej dobrze przygotować. Trasa samochodem to ponad 1200 km ze środka Polski. Czas podróży ok. 16 godzin, według wujka Google. Wiadomo może być różnie, ze względu na roboty drogowe czy objazdy. Super plusem jest to, że wszystkie drogi, autostrady oraz mosty w Finlandii są darmowe, i w dobrym stanie. Niedogodnością mogą być jedynie drogi poboczne, bo są one zazwyczaj szutrowe. Do poruszania się własnym samochodem po Finlandii, wystarczy ważne prawo jazdy i ubezpieczenie komunikacyjne. Uznawane są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Jazda na światłach mijania jest obowiązkowa przez cały rok. Od listopada do końca lutego a czasem do połowy marca, trzeba jeździć na oponach zimowych. Polecam zaopatrzyć się jednak w opony z kolcami – jeżeli twoim celem jest Finlandia zimą. Należy zachować ostrożność poza terenami zabudowanymi. Ze względu na zwierzynę leśną (łosie – występują w całym kraju, renifery na północy kraju). Obowiązkowo w samochodzie trzeba mieć na wyposażeniu, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy. Opcjonalnie – apteczka i gaśnica. Zakładam, że skoro jeździsz samochodem to wszystko to posiadasz.

W Finlandii nie ma stacji LPG. Na darmowych parkingach używać trzeba zegarów parkingowych, można je kupić za kilka euro w kiosku ruchu. W Finlandii wysokość mandatu nalicza się w zależności od dochodów. System ten nie dotyczy turystów. Nie łamcie jednak przepisów, ponieważ mandaty są dosyć wysokie. Dzieci o wzroście poniżej 135 cm, mogą być przewożone w fotelikach, lub na specjalnych podkładkach.

Standardowe ograniczenie prędkości w mieście to 50 km/h. Miejscami można spotkać ograniczenie obowiązuje 40 km/h – często drogi wewnętrzne na osiedlach domków jednorodzinnych. Na autostradach można jechać 100 km/h zimą – 120 km/h w okresie letnim. Poza terenem zabudowanym 100 km/h – latem, a 80 km/h – zimą. Przekroczenie prędkości przy ograniczeniu do 60 km/h. O 15/20 km/h kosztować będzie (około 170-200€). Za przekroczenie prędkości powyżej 21 km/h możesz stracić prawo jazdy. Skutkować będzie też naliczaniem mandatu  według stawki dziennej 6€.

Samolotem do Finlandii

Szybka i wygodna opcja podróży do Finlandii. Dostać się tutaj możemy za pomocą kilku linii lotniczych. Bezpośrednie loty z Polski do Finlandii są z Gdańska, Krakowa i Warszawy. Do Finlandii, można polecieć także z przesiadkami. Niestety lot z przesiadką wydłuża się znacznie, od 4 godzin do nawet 24 godzin. Ceny uzależnione w dużej mierze od daty wylotu. Także należy planować z wyprzedzeniem.

Lot bezpośredni z Warszawy do Helsinek obsługuje tylko Finair bilety można kupić już od 449 zł w jedną stronę. Cena bez opłat i podatku. Z opłatami i podatkiem ok. 903 zł za bilet w dwie strony. Finair wylatuje z Warszawy do Helsinek trzy razy dziennie. Rano o 8:55, po południu o 13:00 oraz wieczorem o 19:25. Czas lotu to 1 godzina 40 minut.

Tanie linie lotnicze

Norwegian oferuje dwa bezpośrednie loty z Gdańska i Krakowa do Helsinek. Bilety są dosyć tanie, w jedną stronę możemy polecieć za 181 zł. Cena zawiera wszystkie opłaty i podatki). Czas podróży Gdańsk – Helsinki 1g 30 minut.

Inne bezpośrednie loty do Finlandii oferują tanie linie lotnicze Wizzair – z tym, że nie do Helsinek. Niestety tymi liniami lotniczymi możemy polecieć jedynie do Turku z Gdańska. Dobra alternatywa, jeżeli nie potrzebujemy odwiedzać Helsinek. Najczęściej wybierane linie przez Polaków w Finlandii.

Sieć połączeń bezpośrednich pozwoli dostać się jedynie do Helsinek oraz Turku. Do pozostałych miast, dostaniemy się jedynie połączeniami z przesiadkami. Jeżeli chcesz polecieć do innego miasta najsensowniej jest dostać się do Helsinek. Ze stolicy Finlandii kontynuować podróż osobnym lotem.

Helsinki – Rovaniemi w dwie strony to koszt ok. 404 zł. Czas podróży 1g 20 minut.

  • Helsinki – bezpośrednio
  • Turku – bezpośrednio
  • Rovaniemi – z przesiadkami
  • Tampere – z przesiadkami
  • Oulu – z przesiadkami
  • Kuopio – z przesiadkami
  • Vaasa – z przesiadkami
  • Ivalo – z przesiadkami
  • Kajaani – z przesiadkami
  • Joensuu – przesiadkami

Do wyszukiwania lotów polecam wyszukiwarkę lotów fly4free.pl

Busem do Finlandii

Z Polski możemy wybrać też podróż busem do Tallina w Estonii. Ceny biletów nie są wysokie, ale sposób jest czasochłonny. Kilku przewoźników w Polsce oferuje kurs z Polski do Estonii. Najpopularniejsi to Biacomex, Eurobus, Lux Express. Niestety nie są to połączenia bezpośrednie, a z przesiadkami. Wybierając Eurobus/Biacomex/Lux Express nasza podróż potrwa ok. 19h – 20 h. Z przesiadką w Wilnie.

Podróż autokarem powinna być przyjemna i niezbyt męcząca. Autokary posiadają internet, klimatyzację, toalety, telewizję, gniazdka elektryczne. Można pospać, można coś pooglądać i zabić nudę podczas podróży.

Ceny biletów od 170 zł do 250 zł. Czyli całkiem spoko. Można poszukać jeszcze prywatnych przejazdów busem, ale nie będą one tak wygodne. Cena może też ulec sporej zmianie.

Wyszukiwarki połączeń autokarowych:

Pociągiem do Finlandii

Dostać się do Finlandii bezpośrednio pociągiem, na chwilę obecną jest niemożliwe. Z Polski najdalej w tę stronę dostaniemy się na Litwę. Stamtąd trzeba udać się na Łotwę a dopiero z Łotwy do Estonii. Następnie w Tallinie czeka nas przesiadka na prom do Helsinek. Bardzo problematyczne połączenie. Do Finlandii pociągiem można dostać się z Rosji z Sankt Petersburga. Jeździ tam fińskie Pendolino, podróż zajmuje ok. 3 godziny 30 minut.

Pociągiem dopiero w okolicach końca 2024 roku. Finlandia dołączyła do projektu Rail Baltica. Jednak do jego ukończenia jeszcze długa droga. Planowana jest trasa kolejowa Rail Baltica z Polski. Przez Litwę i Łotwę do Estonii i Helsinek, lecz jest ona w budowie. W planach jest też użycie podmorskiego tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć Helsinki i Tallin. Tunel zostanie otwarty za 5 lat, 242 dni postęp oraz odliczanie możecie sprawdzić tutaj.

Podmorski tunel Helsinki – Tallin byłby wtedy najdłuższym tunelem podmorskim na świecie. A czas podróży pomiędzy Tallinem a Helsinkami zmniejszyłby się do 20 minut pociągiem i 30 minut samochodem. Dzięki temu będziemy mogli dostać się z Polski bezpośrednio do Helsinek, używając połączenia Rail Baltica. 

* W wyprawie do Finlandii nie uwzględniłem podróży promem, z powodu braku informacji na stronie armatora oraz braku możliwości zamówienia biletu – mimo istniejącego połączenia.