Inne

Jak się żyje na Fińskiej wsi? – 10 plusów i 10 minusów.

Na początku tego wpisu chciałbym podziękować moim znajomym oraz wszystkim innym osobom, które pomogły mi w osiągnięciu tego celu, bez Was by się nie udało. Zasadniczo nie ma sporych różnic w mieszkaniu na wsi czy to w Polsce, czy w Finlandii. Infrastruktura na Fińskiej wsi może wyglądać czasami trochę inaczej niż ta na Polskiej. Kiedy słyszymy wieś to większości z nas ukazuje się taki mniej więcej obraz:

Jeden sklep, niezliczona ilość gospodarstw ciągnących się przez dwa kilometry, dom sołtysa i znak oznajmiający, że właśnie wyjeżdżamy z danej wsi.

Tak było dawno temu, jak byliśmy mali, teraz jest na pewno inaczej. Nie mogę się wypowiedzieć, jak wygląda aktualnie życie na wsi w Polsce.

Fińskie wsie są różne, jedne są większe drugie mniejsze. Przykładowo w mojej wsi, jest więcej niż jeden sklep, jest poczta, restauracja, hotel, market. Wygląda bardziej jak małe miasteczko, ale to nadal wieś. Wszystko przez to, że na przestrzeni lat znacznie rozbudowało się wszystko wokoło, a gmina, w której mieszkam jest jedną z bogatszych w Finlandii. Zapraszam do lektury.

Plusy życia na wsi

Cisza i spokój

Od czasu do czasu szczególnie latem można usłyszeć w dzień odgłosy traktorów lub innych maszyn rolniczych, codziennie jest raczej tak jak w niedziele w miastach cisza jak makiem zasiał. A jak już mieszkamy całkowicie gdzieś na uboczu, gdzie dajmy na to jest tylko jedna droga wewnętrzna prowadziąca do naszego domu to wygraliśmy życie.

Czyste powietrze

Ogólnie powietrze jest dobrej jakości w całej Finlandii. Nigdy nie widziałem wykresu, żeby jakość powietrza w Finlandii spadła poniżej stanu zadowalającego. Jednak mniej spalin z samochodów i motocykli lub małych motorynek robi swoje. I samopoczucie lepsze.

Natura i zmiany w przyrodzie

Możemy zobaczyć wiele różnych zwierząt w ich naturalnym środowisku, na polach i łąkach hasające zające, po naszym ogródku mogą przechadzać się np. bażanty z potomstwem. Zobaczymy i usłyszymy wiele gatunków ptaków. Zaobserwujemy też piękno owadów i ich pracę w przyrodzie. Fajnie jest posiedzieć sobie tak z kubkiem kawy i poobserwować okolicę, zamiast gapić się w naszego smartfona.

Naturalne jedzenie oraz lokalne wyroby

Świeże niepryskane naturalne truskawki kto ich nie wybierze. W lokalnych sklepach czy marketach na wsiach znajdziemy sporo różnych warzyw oraz owoców pochodzących od lokalnych rolników. Warto też zwrócić uwagę na lokalne wydarzenia oraz ogłoszenia w sklepach czy na Facebooku dotyczących żywności. I wcale nie trzeba przepłacać jak za importowane zdrowe jedzenie.

Relaks na świeżym powietrzu

Kawa na tarasie, drzemka na hamaku, ulubiona książka, obiad na świeżym powietrzu. Wszystko to do naszej dyspozycji, kiedy tylko chcemy.

Mili ludzie

Nie ma dnia na wsi, żeby ktoś do nas nie zagaił. Jak wiadomo na wsi nie za często spotyka się nowe twarze, wszyscy się znają. Ludzie są życzliwi i pomocni, zawsze pomagają sobie nawzajem w potrzebie. Ostatnio sąsiad pożyczał mi narzędzia, abym mógł naprawić płot, ja natomiast dbam o jego ogródek, kiedy go nie ma.

Nieruchomości

Niska cena domów czy mieszkań często decyduje o przeprowadzce na wieś. Np. za cenę mieszkania w bloku można mieć całkiem spoko dom z pięknym ogrodem, trochę gruntu i czasem nawet przydomową sauną. Ceny mieszkań do wynajęcia też znacznie mniejsze i moim zdaniem bardziej adekwatne do tego, co otrzymujemy. Jest dużo lepiej niż w miastach.

Zwierzęta mile widziane

Nikomu nie przeszkadzają na wsi wałęsające się samo pas koty, czy szczekające psy. Zdarzają się wyjątki, ale jest ich bardzo mało. W mieście praktycznie każdemu przeszkadzają nasze zwierzęta, a to sierść twojego kota na moim ogródku, a to twój pies szczeka. A tutaj totalna wolność.

Grillowanie na świeżym powietrzu

Duży plus, że grilla możemy zrobić, kiedy chcemy, nie musimy się martwić czy miejsce do grillowania będzie zajęte, czy nie. Można porozmawiać trochę głośniej, urządzić sobie jakąś zabawę podczas grillowania, tak jak powinno być. No i nie trzeba mieć obaw, że komuś to przeszkadza. Nawet jak mieszkamy w domu bliźniaku.

Wszędzie blisko

Przejście się do sklepu to mniej niż 10 minut, podjechanie rowerem zajmie około 5 minut. Samochodem 2 minuty. Odwiedzenie znajomego to również mniej niż 10 minut, pyk i już jesteśmy na miejscu.

bty

Minusy życia na wsi

Wiejskie zapachy

Wielu osobom na początku będzie dokuczał zapach nawozu, ale jest to znośne, nie trwa zbyt długo. Jakby nie patrzeć trochę minus.

Brak samochodu

Bardzo uciążliwa sytuacja, jeżeli nie posiadamy własnego samochodu. Wtedy nasze życie może być naprawdę bardzo ciężkie. Ani nic przywieźć ze sklepu w większej ilości (zakupy, jakieś sprzęty domowe itp.). Wtedy trzeba kombinować.

Słaba komunikacja miejska

Autobus 3 razy dziennie o absurdalnych godzinach, podróż do większego miasta w 2h. Takie są realia komunikacji miejskiej na Fińskiej wiosce.

Więcej pracy po pracy

Posiadanie domu z jakąś przestrzenią czy mieszkania wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Trzeba sprzątać wszystko samemu, zabezpieczać i naprawiać oraz odśnieżać.

Odwiedziny znajomych

Już nie tak często odwiedzają mnie znajomi, jak kiedyś wszystko ze względu na dystans, jaki nas teraz dzieli. Za to, jak wpadają mnie odwiedzić, to starają się zostać u mnie przynajmniej na weekend.

Dostarczanie dzieci do szkoły lub przedszkola

Tutaj się osobiście za bardzo nie wypowiem, ale widzę jak znajomi mają z tym problemy. Ledwo się czasem wyrabiają, wstają bardzo wcześnie, i są cały czas zmęczeni. Odpoczywają zazwyczaj w niedzielę. Najgorzej, kiedy dzieci idą do jakiejś szkoły powyżej liceum. Muszą wtedy dojeżdżać tam albo jakimś autobusem, są zawożone przez własnych rodziców, czasem rodziców rówieśników lub jeżdżą same rowerem albo skuterem.

Samotność

W Finlandii uznaje się to za bardzo duży plus, lecz jednak nie dla osoby, która przyjechała z innego kraju. Dla nas ludzi z Polski wygląda to mniej więcej tak: Albo się z tym pogodzimy, albo będzie nam z tym bardzo źle.

Brak prądu

Zdarza się podczas burz lub silnych wichur. Naprawa i przywrócenie energii elektrycznej trwa dłużej niż podczas awarii w mieście. Często ludzie zaopatrują się w jakieś agregaty/generatory prądu, akumulatory wraz z panelami słonecznymi.

Koszty utrzymania oraz ogrzewanie

Znacznie większe wydatki czekają nas na wsi niż w mieście, opłaty mogą sięgać nawet 4000 € rocznie za typowy skromny dom. W całości ceny uwzględniono podatki od nieruchomości, energię elektryczną, wodę i opłaty za wywóz śmieci. Z roku na rok energia elektryczna w Finlandii drożeje. Co raz więcej ludzi decyduje się na montaż paneli słonecznych, dzięki którym mogą magazynować energie w akumulatorach i zasilać swoje domy.

Nauka survivalu

Mieszkając na wsi można się nauczyć wielu nowych rzeczy, po jakimś czasie na wsi będziemy w stanie naprawić bardzo wiele rzeczy sami. Spokojnie polować nie będziemy potrzebowali.

A jak to jest u Was, jak to jest w Polsce?