Sauna

Jak używać sauny?

Dawno mnie tutaj nie było. A skoro już tutaj jestem, to coś napiszę, co powinienem napisać bardzo dawno temu. A więc zaczynajmy. Dzisiaj napisze wam jak korzystać z sauny, jak wiecie z poprzedniego wpisu, sauna jest bardzo zdrowa dla człowieka, obniża ryzyko związane z chorobami serca i poprawia nasze samopoczucie.

Do sauny powinniśmy pójść przynajmniej raz w tygodniu, a jeżeli jest możliwość to chodzić do niej przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. W chodzeniu do sauny nie ma nic skomplikowanego, potrzebujemy jedynie dobrze się przygotować w zależności, gdzie udajemy się do sauny-mam na myśli sauna publiczna/dom/wynajmowana.

Jeżeli udajemy się do sauny publicznej, to należy pamiętać, że są one używane do różnych celów i mają czasem swoje wymagania/ograniczenia np. nie wejdziemy tam całkiem nago, nie będziemy mogli używać witek ani zapachów.

Publiczna sauna

Kiedy już postanowiliśmy wybrać się do publicznej sauny, to spakujcie ze sobą dwa ręczniki (jednym owiniemy się kiedy, będziemy wchodzić do sauny, a drugim się wytrzemy), klapki, szampon i mydło/płyn do kąpieli. Czasami, za dodatkową opłatą w publicznej saunie możemy nabyć niezbędne artykuły takie jak np. płyn do kąpieli/mydło czy dodatkowy ręcznik. Kiedy załatwimy już formalności z obsługą, powinniśmy zostać poinstruowani, co należy zrobić a czego nie robić.

Należy ściągnąć wszystkie metalowe przedmioty z siebie, soczewki kontaktowe i schować do szafki. Wiadomo oczywista oczywistość, to prysznic, aby pozbyć się zapachu kosmetyków oraz innych zanieczyszczeń. Po prysznicu owijamy się ręcznikiem/panowie mogą użyć szortów/panie stroju kąpielowego i udajemy się do sauny.

Kiedy mamy już dość wychodzimy i kierujemy się pod prysznic lub do jeziora w zależności od lokalizacji sauny publicznej. Pamiętajcie nigdy, po wyjściu z sauny nie używajcie od razu mydła podczas chłodzenia się po saunie. Zróbcie, to dopiero kiedy się trochę ochłodzicie.

Cena: w zależności od lokalizacji zazwyczaj powinno być od 22€/os do 25€/os.

Sauna w domu

Tutaj mamy większe pole do działania, bo można urozmaicić sobie pobyt w saunie na wiele sposobów. Sauna w domu nie wymaga od nas kompletnie niczego poza tym, aby nagrzać dobrze pomieszczenie sauny (zalecana temperatura to 80-90 stopni Celsjusza), wziąć prysznic przed.

Wchodzić możemy, do niej jak tylko się nam podoba nago czy owinięci ręcznikiem. Nie zdziwcie się, kiedy znajomi zaproszą was do sauny i zobaczycie ich kompletnie nagich nic wstydliwego normalność tutaj. W domowej saunie możemy rozwinąć skrzydła i użyć sobie olejku eterycznego do polewania kamieni ja polecam Lapinmarja (Lapońska jagoda) i Valkolumme (biała lilia wodna).

Do dobrego chłodzenia podczas posiedzenia w saunie polecam, zimne dobrze schłodzone małe piwo (0,33l), jest to dla mnie, swego rodzaju miara czasowa ile powinienem siedzieć w saunie. Kiedy puszka robi się dosyć gorąca, to jest znak, aby wyjść i iść się schłodzić. A później powtórka z rozrywki.

Oczywiście nie musicie używać olejków ani pić piwa. Na ochłodzenie się polecam zimny prysznic/ nacieranie się śniegiem-do tych dwóch rzeczy zawsze jest dostęp.

Cena: tyle co kot napłakał 😀

Wynajmowana sauna

Zasady panujące w wynajętej saunie są trochę hybrydowym połączeniem korzystania z sauny w domu i miejscu publicznym. Bardzo często przy wynajmowaniu sauny nie musimy się martwić o jej przygotowanie do użytku, robi to za nas osoba z obsługi na kilka godzin przed naszym przybyciem, więc można być pewnym, że sauna będzie dobrze nagrzana i przygotowana na nasze przybycie.

Wynajmując saunę własną grupą, musimy jedynie ustalić, jak tam wchodzimy, czy używamy olejków a nawadnianie się już leży w kwestii indywidualnej. Wynajmowane sauny są różne od mobilnych na lądzie po pływające na jeziorach :D. Zazwyczaj przy takiej saunie mamy dostęp do jeziora/przerębla w lodzie idealne warunki do schłodzenia się. To byłoby na tyle.

Cena: Uzależniona od lokacji zazwyczaj minimum to ok. 150 € za saunę stacjonarną. Sauna mobilna lub pływająca jest nieco bardziej droższa. Dla przykładu podam cennik sauny pływającej w moim mieście. W tygodniu to koszt 420 € za 3h rejs po archipelagu, w weekend jest o stówkę drożej 520 €/3h.