Kultura Zima

Jarmarki Bożonarodzeniowe w większych miastach

Helsinki plac senacki

Tradycyjnie pojawiają się małe budki sprzedające za kosmiczną cenę jedzenie oraz napoje i całą masę innych przedmiotów nadających się na świąteczny prezent. Znajdziemy tam także dużo różnych atrakcji takich jak wenecka karuzela, w tym roku po raz pierwszy zorganizowano świąteczną saunę dla zwiedzających i tutejszych mieszkańców, pojawia się także osobiście Święty Mikołaj, a od południa rozbrzmiewają kolędy.

Rok temu zaś pobito rekord odwiedzających jarmark bożonarodzeniowy w Helsinkach, liczba, jaka odwiedziła świąteczny rynek to:  350 000 osób. Wszystko trwa od 2 – grudnia do 22 grudnia. Kiedyś pojadę to zobaczyć na własne oczy.

Turku

Tutaj bez szaleństw jak w Helsinkach, skromnie bez tłoku i spokojnie na targu w Turku zakupimy różne wyroby lokalnych rzemieślników (głównie wyroby ze złota), świąteczne przysmaki. Czekają na nas tam występy teatralne, muzyczne i cyrkowe.

Spotkamy też Świętego Mikołaja wraz z małżonką, można wziąć udział w loterii i wygrać jakieś nagrody. A kiedy opadniecie z sił, możecie iść pod ratusz i chwilę odpocząć od świątecznych atrakcji.

Tampere

Jedno z większych miast w Finlandii zaoferuje nam także podobne atrakcje, z tym że tutaj mamy dwa miejsca, gdzie odbywa się jarmark. Pierwsze miejsce, gdzie znajduje się spora większość to główny rynek. Drugie miejsce to ulokowane w różnych miejscach phle targi organizowane przez miejski teatr. Codziennie dzieje się prawie to samo. Finowie spotykają się i śpiewają razem kolędy, można posłuchać występu jakiegoś huru, jest spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Do tego ponad pięćdziesiąt domków mökki, gdzie urzędują przeróżni sprzedawcy nie tylko z Finlandii, pojawiają się także sprzedawcy z miasta partnerskiego Essien z Niemiec. Wśród odwiedzających spotkamy przyjazne elfy, które przytulą nas i życzą wesołych świąt. Podczas jarmarku otwarte są kawiarnie i restauracje, gdzie napijemy się Fińskiej kawy i zjemy coś dobrego.

Pori

W Pori również spotkamy takich samych sprzedawców towarów jak w innych miastach, jest też Święty Mikołaj, występy muzyczne, śpiewanie kolęd. Nowością zaś jest pieczenie kiełbasek w ognisku, jak widać Finowie, kochają smażoną kiełbasę i zawsze znajdzie się okazja, aby upiec sobie. Dodatkową atrakcją w Pori jest kolejka miejska, która obwiezie nas po okolicy, kolejka jest bezpłatna dla dzieci, bilet ok. 2€.

Ceremonia otwarcia Bożonarodzeniowego marketu w Pori

Jyväskylä

W mieście Jyväskylä można spotkać za to owce i kozy, które udekorowały część rynku, dostępna jest też piwniczka z kawiarnią. Nie dzieje się tutaj nic specjalnie wyróżniającego się na tle innych miast spokojnie i skromnie. Bodajże otwarte jest tylko przez dwa dni, dlatego atrakcji tak mało.

JOENSUU

W Joensuu jarmark bożonarodzeniowy jest organizowany w Joensuu Areena (obiekt, gdzie organizuje się imprezy taki odpowiednik Katowickiego Spodka). Także otwarty nie co krócej, w ubiegłym roku podczas dwóch dni halę odwiedziło ok. 30 000 osób niezły wynik.

W środku znajdziemy głównie sprzedawców oferujących świąteczne produkty wykonane własnoręcznie, jedzenie oraz coś do picia. W sumie ponad 300. sprzedawców do wyboru.

Kuopio

Tutaj czeka na nas dosyć sporo atrakcji, jest karuzela dla dzieci, koncerty, święty mikołaj, pomocnicy mikołaja z zaprzęgiem z reniferów spotkamy nawet Muminka. Wydarzenia związane ze świętami w Kuopio zaczynają się nieco wcześniej, bo już w Listopadzie 25.11 i są organizowane z odstępami, aż do końca roku.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano tam Joulu Loimu  15.12 – 16/12 – co można przetłumaczyć na Świąteczny czas cudów i ciepła. Znajdziemy tam bar z lokalnym glögi, street food, możemy nawet przyjrzeć się sami produkcji glögu. Na koniec będzie można podziwiać fajerwerki.

Kokkola

W Kokkoli główny event związany ze świętami zaczyna się 9.12 i trwa do 18.12. Ceremonię otwarcia rozpoczyna Święty Mikołaj swoim przemówieniem, później dzieci mogą iść i spotkać się z nim. Pomocnicy Mikołaja oferują przejażdżki na reniferach, aby zabawić oczekujące dzieci na spotkanie.

Spotkania z Mikołajem są codziennie, aby każde dziecko mogło go spotkać. Dalej organizowane są konkursy i różne loterie, odbywa się śpiewanie kolęd, można zjeść lokalne przysmaki oraz kupić własnoręczne wyroby oferowane przez sprzedawców.

Oulu

W tym roku w Oulu nie odbędzie się żaden jarmark bożonarodzeniowy. :/

Rovaniemi

W samym Rovaniemi dzieje się mało są oczywiście świąteczne dekoracje, śpiewanie kolęd oraz masa sklepikarzy, ale to w Wiosce świętego Mikołaja 8 km od centrum Rovaniemi znajdziemy prawdziwy Jarmark Bożonarodzeniowy.

Oprócz tego, że tam prawie przez cały rok wygląda tak samo, jak w święta, znajdziemy tam sporo atrakcji. Od spotkania ze Świętym po wycieczki do lasu na zaprzęgu reniferów. Wszystkiego będzie tam dwa razy więcej niż w innych miejscach, ceny też będą dwa razy większe.

Bonus Jarmark Bożonarodzeniowy w moim mieście

Nie wcale nie zapomniałem dodać tutaj zdjęcia czy opisu.