Polecane Poradnik

Podróżowanie po Finlandii

Dzisiaj rzucimy okiem na to, w jaki sposób możemy podróżować po Finlandii w 2016 roku oraz z jakimi wiąże się to kosztami. Zawsze i wszędzie jest najłatwiej podróżować swoim samochodem, ale czasem nie mamy wyboru i musimy skorzystać z innych środków transportu. Co zaoferuje nam Finlandia w tym przypadku? Zapraszam.

Spis treści (kliknij, aby przejść)

Autobusy

Finlandia oferuje nam ichniejszy PKS Oy Matkahuolto Ab, jest dosyć drogi, ale kiedy trafimy jakąś promocję wtedy, możemy wybrać się, gdzieś tanim kosztem. Ceny zaczynają się od 5,00 €, lecz tanio jest tylko wtedy kiedy zamawiamy bilet przez internet. Dojedziemy praktycznie w każde miejsce, minusem jest to, że trzeba często sprawdzać aktualne promocje. Natomiast studenci i uczniowie, mogą liczyć na bardzo korzystne zniżki, a także osoby starsze.

Kolejna opcja podróży autobusem to OnniBus, aktualnie zastąpił niektóre połączenia w Finlandii na krótkich trasach. Jest to najtańsza opcja podróżowania po Finlandii i moim zdaniem najlepsza. Ceny są bardzo atrakcyjne np. na bardzo długiej trasie Helsinki  Rovaniemi zapłacimy 25,00 € a na krótszych np. Helsinki — Tampere 8,00 € w dwie strony.
Flota autobusów wyposażona jest w gniazdka elektryczne, spot Wi-Fi, wygodne siedzenia, które możemy rozkładać dla naszej wygody. Na pokładzie każdego autokaru znajdują się także toalety. Autobusy są także przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Ogólnie 10/10.

Kolej

Veturi Jedna z droższych form podróżowania w Finlandii, jeżeli nie posiadamy kodów promocyjnych lub nie trafimy na jakieś promocje, możemy zapłacić słono za bilet. Dostępne są pociągi typu Pendolino oraz pośpieszne, możemy także wykupić przewóz samochodu od 200,00 €. Dla przykładu bilet bez zniżki z Helsinek do Rovaniemi to koszt 68.00 € w jedną stronę +  80,00 € powrotny (w zależności od świadczonych usług na danym przejeździe). Bilety miesięczne też są dosyć drogie, za 30 przejazdów musimy zapłacić około. 215,00 €.

Zniżki możemy otrzymać za korzystanie z mobilnej aplikacji VR Mobiili przeznaczonej na smart-fony. Do pobrania w Google Play Store oraz iTunes Apple Store. Zniżki z mniejszą częstotliwością możemy otrzymać, za zapisanie się do elektronicznej wersji biuletynu firmy.

Wynajem samochodu


Najlepiej szukać samemu na bieżąco w internecie, ponieważ czasem coś się może zmieniać. Trafiłem na wyszukiwarkę Rentalcars.com, gdzie możemy łatwo znaleźć dla siebie auto. Ile firm wynajmuje samochody, tego nie wiem, kiedyś raz tylko wynajmowaliśmy samochód w Helsinkach na kilka godzin. Nie pamiętam ile, dokładnie płaciliśmy, ale coś około 25,00 €/h. Ceny wynajęcia samochodu na jeden dzień zaczynają się od 60,00 do 70,00 i wzwyż w zależności od typu samochodu czy ma to być małe auto, duże, premium, SUV itp. Na stacjach benzynowych STS, Teboil, Neste oraz innych. wynajmiemy, za około 100 € busa na 24 h w zupełności to wystarczy, aby zrobić nawet 800 km w jeden dzień.

Samolot

Najdroższa opcja podróży po kraju bardzo rzadko kiedy zdarzy się jakaś promocja na przelot po kraju. Ceny od 60,00 € do nawet 300,00 € i wyżej. Przykładowo podróż w dwie strony z Vaasa  Rovaniemi to koszt około 250,00 €. Helsinki  Vaasa 85,00 €. Tutaj musicie skorzystać z wyszukiwarki lotów oraz sprawdzać na bieżąco. Fińskie linie lotnicze są drogie, znajomi polecają norweskie linie lotnicze Norwegianmożna trafić promocje oraz tanie bilety. Taniej czasem jest się wydostać z kraju i wrócić niż po nim latać.

Mam nadzieję, że informacje i własne zebrane doświadczenie przydadzą się komuś z Was. Nie ma to, jak przetestowanie czegoś, aby rozwiać wątpliwości. Pamiętajcie jednak, że trzeba zawsze sprawdzić, aktualność ofert. Zmieniają się, one w zależności od danego czasu w roku. Jeżeli macie jakieś inne pomysły na podróże możecie śmiało pisać o tym komentarzach.