Finlandia

Prima Aprilis w Finlandii

Jak co roku przy­go­to­wani na usły­sze­nie zmy­ślo­nych histo­rii. Sta­ramy się być ostrożni, żeby samemu nie paść ofiarą dow­cipu. No, chyba że obudzimy się 1 kwiet­nia i cał­ko­wi­cie zapo­mi­namy, jaki jest dzisiaj dzień. Na pewno wielu z Was nie planuję 1 kwiet­nia niczego poważ­nego. Ja też nie, zawsze sta­ram się prze­cze­kać ten dzień. Na pewno wczoraj ktoś pró­bo­wał Was wpro­wa­dzić w błąd, rodzina, zna­jomi ulu­biona strona w inter­ne­cie.

Aprillipäivä, czyli dzień żartów. Używany jest jeszcze skrót aprilli.

Muszę przyznać, że w tym roku wyjąt­kowo nie­źle wyszły żarty w róż­nych mediach w Fin­lan­dii. Zaczniemy może od rze­czy, jakie wypa­dły chyba naj­le­piej. Widać było, że bar­dzo dużo ludzi ucie­szyły żarty zro­bione przez różne oddziały Fiń­skiej Poli­cji. Nie tylko oni sobie śmiesz­ko­wali. Nato­miast w pracy popularnym żar­tem mię­dzy pra­cow­ni­kami jest nowina o nagłej podwyżce. A także o tym, że dzień przed week­en­dem będzie wolny.

Fińska wyższa szkoła policyjna w Tampere

Fińska policja poszerza swoją flotę pojazdów o Mopoautot (motorowery). Aktualnie w szkole policyjnej kadeci testują model z video. Motorowery wejdą do służby w maju 2019 roku, będą w kolorze ciemnogranatowym, z pełnym niezbędnym dla policjantów wyposażeniem. Będą patrolowały ulice w całej Finlandii, będą zabezpieczały masowe imprezy.

Policja Oulu.

Z kolei Policja w Oulu otrzymała jako wóz wsparcia czołg „Hevi„, który został przystosowany dla psów policyjnych. Będzie patrolował okolice i zabezpieczał imprezy publiczne.

Policja Vantaa.

Policja z Vantaa postanowiła zmienić nieco ubiór swoich policjantów i zaprezentowała nowe mundury w kolorze różowym. Zaplanowano dwie wersje uniformu jedną na zimniejsze dni a drugą na lato. Bardzo wyróżniające się z tłumu.

Policja Helsinki.

Posterunek policji w Helsinkach pozyskał służbowego wałacha o imieniu Ali, konia z niesamowitym zmysłem węchu. Podczas ćwiczeń Ali poradził sobie bardzo dobrze w szukaniu narkotyków, co widać na poniższym zdjęciu.

Helsinki się powiększają.

Wyspa widmo Muua zostanie zabudowana i wkrótce zamieszkają na niej pierwsi mieszkańcy. Wyspa została usunięta z map przez Fińskie Siły Obronne w latach 40. Nie można było jej zobaczyć z lądu ani powietrza, aż do wczoraj. Do wyspy zostanie doprowadzona nowa linia metra Merimetro, znajdująca się pod wodą. Tunel już jest, wystarczy nowy pociąg. Więcej można przeczytać tutaj: https://bit.ly/1nROntq

Bank przyjazny zwierzakom.

Osuuspankki wprowadza usługi bankowe dla zwierząt, od teraz nasi pupile mogą zarządzać swoim budżetem sami. Wreszcie mój, kot będzie kupował sobie whiskas sam.

Mnie to wcale nie dziwi, że bank postanowił wprowadzić dodatkowe usługi dla zwierząt. Od lat w Finlandii w urzędach podatkowych (Vero) pracują zwierzęta jako inspektorzy podatkowi.

Nowy system kontroli pieszych w Tampere.

Kolejny krok w kontroli obywateli. Mandaty za przejście na czerwonym świetle wzrastają do 170 euro. System rozpoznawania twarzy został wdrożony z samego rana. Przechodzisz na czerwonym, system Cię identyfikuje, po kilku dniach dostajesz pocztę z mandatem. A wszystko sprzedaje nam George Orwell. Więcej tutaj: https://www.aamulehti.fi


Żart prześmiewający niestety prawdziwe zdarzenie z Chin, gdzie taki system aktualnie działa.

Niezawodność za jedyne 9,99 euro.

Największy sklep z militariami w Finlandii wprowadza do swojej oferty Tylsä (Nudny) nóż marki własnej Skrama wykonany z pianki. Wszystko, co proste jest najlepsze, wysoka jakość wykonania zadowoli każdego.


Nowa numeracja transportu miejskiego.

Tradycyjną numerację linii autobusowych i tramwajowych w Helsinkach włodarze zastąpili rzymskim systemem numeracji. Na pewno teraz będzie łatwiej rozpoznać się w rozkładzie jazdy, czy zauważyć swój numer linii. I tak oto linia 238KT jest teraz linią CCXXXVIIIKT, proste prawda?


Fazer zmienia nazwę cukierków przeznaczonych na rynek Angielski.

Zmiana spowodowana przez komplikacje z Brexitem. Nazwę cukierków z Londyńskiego gradu zmieniono na Loimaa grad, a zdjęcie Big Bena zastąpiono zdjęciem kościoła znajdującego się w Kanta-Loimaa.

IFK (Helsingfors IFK) zmienia właściciela, nowym właścicielem klubu zostaje Kaczor Donald.

Na konferencji prasowej, zaprezentowano nowe stroje dla klubu hokejowego IFK. Zmiany objęły też karnety na mecze, teraz trzeba kupować karnet roczny z góry.

Krajowy rejestr ludności (Väestörekisterikeskus) wprowadza usługi dotyczące diety dla singli.

Biodegradowalna kuchenka turystyczna, mała wygodna w użyciu, do tego wykorzystująca recykling pełną gębą.

EU zakazuje nazwy Kalakukko (rybi kogut), ponieważ nazwa jest myląca. A sam przepis nie zawiera koguta.

Kim Angels odwiedzą Finlandię w czerwcu, przelatując 7000 km z Korei Północnej na specjalnym paliwie.

Nowy kij do unihokeja Kapitan Hak od fat pipe.

Producent kawy Juhla Mokka wprowadza do oferty herbatę.

Team Gigantti poszukuje nowych zawodników.

W maju zadebiutuje lager o smaku sera emmental.

Sieci energetyczne oddane na własność publiczną

Największy trolling, jaki widziałem na prima aprilis to współpraca Młodych Prawdziwych Finów z główną organizacją LGBT Seta ry. Młodzi prawdziwi Finowie skwitowali, że nacjonalizm jest dla wszystkich. Odpłynęli na maksa.