[ Finlandia ][ Kultura ]

Prohibicja w Finlandii

Witajcie,

Dzisiaj będzie o prohibicji 🙂 Zapewne wielu z was wie, że Finowie słyną z produkcji wódki Finlandia i z tego, że lubią ją spożywać w dużych ilościach. Piją, ale nie dlatego, że muszą się napić. Piją, gdy nadarza się do tego okazja- inaczej mówiąc kiedy coś świętują. Jednak to nie wódki piją najwięcej a piwa i cydrów, na dalszym planie znajduje się wino i inne nieco droższe alkohole.


Z tego co ja osobiście zaobserwowałem najczęściej wódkę spożywa się na urodziny, w święta, nowy rok, grill i w czasem w saunie…tak, dobrze czytacie, oni są takimi hardkorami*, że popijają wódę w saunie.

*tylko niektórzy Finowie tak robią. (Nie polecam spożywać żadnego alkoholu przebywając w saunie)

Każda osoba która dopiero co przyjechała do Finlandii może się w pewnym momencie zdziwić, dlaczego sprzedawca nie chce sprzedać alkoholu po godzinie 21:00 wieczorem w sklepie. Panuje tutaj coś na zasadzie prohibicji, prawo działa w taki sposób, aby ograniczyć popadanie w nałóg alkoholowy przez młodych ludzi. Alkohol (piwo, cydry),  (oprócz wódki,win i innych wysokoprocentowych napojów) można kupić w większości sklepów. W sklepach takich jak w Polsce, typowo spożywczych i marketach, w marketach i małych sklepikach znajdziemy jedynie piwo i cydry. Jeżeli chcemy kupić wino, wódkę lub inny alkohol należy udać się do specjalnego sklepu z alkoholami Alko.

Alko, jest to sieć dystrybuująca wysokoprocentowe alkohole z całego świata, znajdziemy tam na prawdę dużo dobrych rzeczy. Alko, zazwyczaj jest ulokowany w dużym markecie lub innych centrach handlowych. Znajdziemy tam też alkohole z Polski (wódka Żubrówka, Grasovka, Sobieski i piwo Żywiec, kiedyś można było kupić Wojaka). 

Alkohol możemy zakupić dopiero od godziny 9:00 rano, ale i to nie zawsze się udaje 😛 a czas mamy do 21:00 wieczorem. Na początku pobytu w Finlandii przekonałem się o tym na własnej skórze jakież było moje zdziwienie, gdy pani na kasie mówiąc coś do mnie w języku dla mnie jeszcze nie zrozumiałym próbowała mi zabrać z rąk zgrzewkę ichniejszego piwa. I zrobiła to, po chwili jakoś się dogadaliśmy i wyjaśniła dlaczego tak jest. 

Było to po 22:00, dla mnie wieczór dopiero się rozpoczynał, sytuacja miała miejsce w pierwszym miesiącu mojego pobytu. Dla nas Polaków może to być śmieszne, jak można ograniczać sprzedaż produktów przed zamknięciem sklepu, ale z tego co udało mi się zauważyć jest tutaj pełna kultura. My jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że piją prawie wszyscy w Polsce, sklepy są otwarte 24/7 a z dostępem do piwa i wódki nigdy nie ma problemu.

Tutaj nikt nie leży pijany pod jakimś płotem czy na ulicy. Co prawda zdarzy się, że ktoś wychodzi z imprezy do samochodu (pasażer) na czworaka, a tak to spokój i cisza. 

Czy w Finlandii, można zakupić nielegalny alkohol po 21:00?
Tak. Jeżeli znamy jakiegoś Estończyka to nie ma z tym najmniejszego problemu, Estończycy mają taką sięć dystrybucji o jakiej ktoś inny mógłby tylko pomarzyć. Szczegółów nie zdradzę niestety.
Gdzie można spożywać alkohol bez obaw?
Wiadomo, w domu nikt się do nas nie przyczepi, w barach, ogródki piwne, restauracje. Pijąc alkohol w miejscu publicznym dostaniemy mandat. Za picie w miejscu publicznym od 30 euro do 50, więc warto sobie odpuścić i napić się jak człowiek w innym miejscu. Na upartego można kupić papierową torebkę i w nią schować butelkę możecie wykombinować coś innego. Znajomi pokazali mi sposób z papierową torbą w weekend wszyscy robią tak :). Ja nie jestem fanem, chodzenia z butelką czy puszką w ręku staram się być przykładnym człowiekiem 😛
Trzymajcie się.

Marcin

Fanatyk sauny oraz Fińskiej natury.

Latest posts by Marcin (see all)

Tags: ,