[ Emigracja ][ Finlandia ][ Praca ][ Życie w Finlandii ]

Witam po przerwie, trochę o tym, co się zmieniło.

Witajcie.

Jak widzicie, blog znów jest online, po krótkiej przerwie w ogóle to nawet w pewnym momencie zapomniałem, że trzeba odnowić hosting i domenę, ale najgorsze już za mną a przed nami nowy 2019 rok. Mam nadzieję, że mieliście udany 2018 rok, święta spędziliście, tak jak chcieliście a nowy rok będzie lepszy dla nas wszystkich.

Nie pisałem nic na blogu, ponieważ nie miałem ochoty na pisanie, nie nagrywałem nic na YouTube, ponieważ też nie miałem ochoty częściowo. Ogólnie mam całą masę jeszcze nieedytowanych filmów, ale potrzebuje zakupić jakiś większy dysk, aby móc to wszystko gdzieś upchać, też nie wiem, czy jest sens publikowania starych rzeczy. Chyba jednak lepiej byłoby nagrywać coś na czasie.

Aktualnie skupiłem się na pracy i innych zajęciach oraz na planie, który mam nadzieję uda mi się wdrożyć w życie na zakończenie wakacji, wszystko zależy od budżetu i tego, czy uda mi się znaleźć nową pracę. W najgorszym wypadku przeprowadzkę zrobię po wakacjach.

Nie było mnie cały 2018 rok, w tym czasie zrobiłem sobie dużą przerwę od pożeracza czasu Facebooka, przeczytałem kilka fajnych książek, zagrałem w kilka gier, w które nie mogłem zagrać od lat, odwiedzałem znajomych, poznałem także sporo ciekawych ludzi.

Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować przeprowadzkę do większego miasta bez problemu, potrzebuje spakować jedynie kilka rzeczy z domu, na dobry początek jakiś materac do spania 😀 rower, dokumenty więcej do szczęścia mi nie potrzeba.

Zaglądam na facebooka tylko dla was dla strony FinVlog, staram się unikać jak ognia tych mediów społecznościowych, jak ściągniecie kopię swoich danych z fb to się dowiecie dlaczego ludzie rezygnują z przesiadywania tam i używania. W tym roku skupimy się więcej na naszym Instagramie (@zyciewfinlandii) na tyle na ile to będzie możliwe.

Co dalej? Dwa sezony letniej restauracji za nami bardzo udane, bardzo dużo ludzi nas odwiedzało, było bardzo dużo pracy czasem wręcz istny hardkor ze względu na ilość ludzi, ale daliśmy rade. Od rana do południa serwowaliśmy bufet, od południa À la carte, a wieczorem otwierał się bar. Organizowaliśmy też saunę, ogniska dla odwiedzających nas klientów, a także krótkie rejsy łódką, czy też rowerem wodnym — fajnie tylko zależy, kto wiosłuje lub napędza rower wodny.

Pamiętacie, jak wyglądała restauracja, zanim zaczęliśmy coś działać? Możecie oglądnąć stary film poniżej. A pod filmem znajdziecie jeszcze galerię ze zdjęciami.

Niestety nie mam zbyt dużo fotografii, ale mogę pokazać, jak to wyglądało, gdy już prawie wszystko tam mieliśmy gotowe. Kilka fotek udało się znaleźć, gdzieś u wujka Google 😀 ogólnie nawet nie pytam, już skąd Google miało moje zdjęcia, nic się nie ukryje już przed korporacjami. Pewnie się na coś zgadzałem, a nawet tego nie przeczytałem, bywa.

Czasem jak się jest też bardzo zabieganym, nie ma czasu zrobić nawet zdjęcia, nie wiem, z czego to wynika, ale czasem się zdarzy, albo telefon wyładowany, albo kamera została w domu. I tak minęło lato, na które bardzo znów czekam. Teraz najgorszy okres w Finlandii długa ciemna i zimna zima. Nie wiem też, czy nie poszukam jeszcze jakiejś innej pracy w międzyczasie, ponieważ już mnie trochę zmęczyła praca jako 10in1.

Efekty zabiegania można zobaczyć poniżej, czasem się zdarzają takie kwiatki, zamiast proszku sypiesz karmę dla kota do pralki, cukier wkładasz do lodówki a mleko do szafki. Na co dzień nie zdarzają mi się takie perypetie, ale od czasu do czasu się zdarzy.

Postanowiłem jednak się bardzo zmotywować i wyskoczyć, gdzieś od czasu do czasu, aby zrobić dla was jakąś relację foto czy też wideo (w miarę możliwości). Ogólnie prawo w Finlandii, związane z filmowaniem i fotografowaniem w przestrzeni publicznej jest dosyć restrykcyjne. Fotografować można, ale gorzej już z nagrywaniem np. za pomocą GoPro.

Ponieważ GoPro jest dyskretne, może nagrywać też dźwięk, a tak więc łamie ona zasady prywatności innych. Innymi słowy, rozpowszechnianie prywatnych informacji, jest karane.
Trochę takie to zakręcone, ponieważ każdy ma takie same prawa, ale np. media telewizja czy gazety, już są traktowane inaczej niż osoba prywatna 😀

Zródło: https://www.epressi.com

Najbliższe fajne wydarzenie w moim mieście to Angry Birds go snow,  organizowane przez Suomen Latu – (stowarzyszenie aktywnego wypoczynku i rekreacji) przy współpracy Rovio — twórcami Angry Birds. Imprezy będą obsługiwane przez Rovio.

Ogólnie odbędzie się pięć dużych imprez w Finlandii z motywem Angry Birds oraz kilka pomniejszych takich jak w moim mieście. Przez 11 tygodni będą organizowane takie imprezy m.in. w domach dziecka, szkołach, ośrodkach opieki (day care).

Impreza jest głównie skierowana do dzieci w wieku 6-10 lat, ale wszyscy są mile widziani. Najważniejsze, żeby dzieciaki miały radochę. Będą różne gry i zabawy w stylu Angry Birds, spora masa atrakcji takich jak szkółka narciarska Muminków, przejażdżki na skuterach śnieżnych, szukanie skarbów z pomocą GPS-u itp. Wydarzenie odbędzie się 23.02.2018 od 11 do 15 oraz 24.02 od 11 do 15. Poniżej mini trailer jak wygląda taka impreza.

Näkemiin!

Marcin

Fanatyk sauny oraz Fińskiej natury.
Tags: , , ,