Finlandia Praca

Trochę o tym, co się zmieniło.

Cześć.

Blog znów jest online, po krótkiej przerwie. Hosting i domena, opłacone na kolejny rok. A przed nami nowy 2019 rok. Mam nadzieję, że mieliście udany 2018 rok, święta spędziliście, tak jak chcieliście.  A nowy rok będzie lepszy dla nas wszystkich.

Zero wpisów na blogu, ponieważ nie miałem ochoty na pisanie. Nie nagrywałem też nic na YouTube, z powodu pracy. Aktualnie skupiłem się na pracy i innych zajęciach. Staram się też wyprowadzić z miasta, w którym teraz mieszkam. Mam zamiar przeprowadzić się do większego. Stawiam na to, że uda mi się zrealizować przeprowadzkę do większego miasta w tym roku bez problemu.

Przerwa od życia

Zagubiłem się na  cały 2018 rok, w tym czasie zrobiłem sobie dużą przerwę. Staram się trzymać z daleka od pożeracza czasu Facebooka. Przeczytałem kilka fajnych książek, zagrałem w kilka gier. Oglądnąłem zaległe filmy, odwiedzałem znajomych, poznałem także sporo ciekawych ludzi.

Zaglądam na Facebooka tylko dla Was dla strony FinVlog, staram się unikać jak ognia tych mediów społecznościowych. W tym roku jednak skupimy, się więcej na naszym Instagramie (@zyciewfinlandii).

A tak się bawiliśmy.

Dwa sezony letniej restauracji za nami bardzo udane, trzeci w tym roku. Bardzo dużo ludzi nas odwiedzało, było bardzo dużo pracy czasem wręcz istna masakra ze względu na ilość ludzi. Od rana do południa serwowaliśmy bufet, od południa À la carte, a wieczorem otwierał się bar. Organizowaliśmy też dla odwiedzających nas klientów: saunę, ogniska, krótkie rejsy łódką, rowerem wodnym. Udostępnialiśmy też kajaki, aby można było samemu popływać po zatoce.

Pamiętacie, jak wyglądała restauracja, zanim zaczęliśmy coś działać? Możecie oglądnąć stary film poniżej. A pod filmem znajdziecie jeszcze galerię ze zdjęciami.

Niestety nie mam zbyt dużo fotografii, ale mogę pokazać, jak to mniej więcej wyglądało. Myślę, że to powinno Was zainteresować i chociaż trochę wynagrodzić za czekanie na nowy wpis.

Czasem jak się jest też bardzo zabieganym, nie ma czasu zrobić nawet zdjęcia. A czasami się przydarzy jakieś zrządzenie losu. Albo to telefon wyładowany, albo kamera została w domu. Minęło lato, na które bardzo znów czekam. Teraz najgorszy okres w Finlandii długa ciemna i zimna zima. Nie wiem też, czy nie poszukam jeszcze jakiejś innej pracy. 

Efekty zabiegania można zobaczyć poniżej, czasem się zdarzają takie kwiatki. Zamiast proszku do prania sypiesz karmę dla kota do pralki. Cukier wkładasz do lodówki a mleko do szafki. Na co dzień nie zdarzają mi się takie perypetie, ale od czasu do czasu się zdarzy. Chyba każdemu choć raz coś takiego się przydarzyło.

Postanowiłem jednak się bardzo zmotywować i wyskoczyć, gdzieś od czasu do czasu, aby zrobić dla was jakąś relację foto czy też wideo (w miarę możliwości). Ogólnie prawo w Finlandii, związane z filmowaniem i fotografowaniem w przestrzeni publicznej jest dosyć restrykcyjne. Fotografować można, ale gorzej już z nagrywaniem np. za pomocą GoPro.

Ponieważ GoPro jest dyskretne, może nagrywać też dźwięk, a tak więc łamie ona zasady prywatności innych. Innymi słowy, rozpowszechnianie prywatnych informacji, jest karane. Trochę takie to zakręcone, ponieważ każdy ma takie same prawa, ale np. media telewizja czy gazety, już są traktowane inaczej niż osoba prywatna 😀

Angry Birds go snow

Zródło: https://www.epressi.com

Najbliższe fajne wydarzenie w moim mieście to spotkanie z Angry Birds organizowane przez Suomen Latu – (stowarzyszenie aktywnego wypoczynku i rekreacji) przy współpracy Rovio — twórcami Angry Birds. Imprezy będą obsługiwane przez Rovio.

Ogólnie odbędzie się pięć dużych imprez w Finlandii z motywem Angry Birds. Kilka pomniejszych takich jak w moim mieście. Przez 11 tygodni będą organizowane takie imprezy m.in. w domach dziecka, szkołach, ośrodkach opieki (day care).

Impreza jest głównie skierowana do dzieci w wieku 6-10 lat. Wszyscy są mile widziani. Najważniejsze, żeby dzieciaki miały radochę. Będą różne gry i zabawy w stylu Angry Birds, spora masa atrakcji takich jak: szkółka narciarska Muminków, przejażdżki na skuterach śnieżnych, szukanie skarbów z pomocą GPS-u itp. Wydarzenie odbędzie się 23.02.2018 od 11 do 15 oraz 24.02 od 11 do 15. Poniżej mini trailer jak wygląda taka impreza.

Näkemiin!