Zima w Finlandii

IMG_20161202_133936.jpg
ZIMA W FINLANDII

ZIMA

W styczniu i lutym, prawie zawsze jest śnieg w północnej i wschodniej Finlandii. Nawet jeśli jest trochę śniegu to możemy np. pojeździć na nartach w lesie więcej śniegu jest na stokach narciarskich w Laponii. Sezon na zimowe aktywności rozpoczyna się w listopadzie i trwa co najmniej do maja/czerwca tak dobrze czytasz. W śródlądowych regionach południowej i środkowej Finlandii, pierwszy śnieg spadnie na początku grudnia i topi się na przełomie marca i kwietnia.

Zimą, kiedy zamarzną jeziora i morze najbardziej popularnymi zajęciami są: jazda na nartach, wędkowanie z przerębla, jazda na łyżwach, spacer, nordic walking, jazda skuterem śnieżnym (najbardziej używany zimą transport, przez mieszkańców wysepek), jazda na sankach, psie zaprzęgi (również czasami używane przez mieszkańców wysepek).

W Finlandii zimą przy każdej szkole jest robione co roku lodowisko, które jest oświetlane, często też monitorowane, lodowiska także posiadają swoje wypożyczalnie sprzętu. Na czas lekcji W-F dzieci, otrzymują do wypożyczenia sprzęt za darmo.

Nieoficjalnie najniższa temperatura wystąpiła w Kaaresuvanto (–54 °C)

Temperatury

– 30°C – 0°C

120 dni – Czas trwania

Grudzień – Marzec